Haber

ABD’li uzmanlar: Yüzlerce yıllık birikmiş basınç depremlerle açığa çıkıyor

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Maraş merkezli depremlerin ‘yüzlerce yıllık birikmiş baskının boşalması’ sonucu gerçekleşmiş olabileceği değerlendirmesine yer verdi. Gazetenin ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nin (USGS) bilgi ve uzman görüşüne dayandırdığı haberde, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda kişinin ölümüne neden olan depremlerin bölge ülkelerinde de hissedildiğine dikkat çekildi. Dünya çapında.

USGS’nin depremin ardından yayınladığı analizde, Doğu Anadolu Fayı boyunca Anadolu ve Arap levhalarının kayarak birbirine sürtünerek, yıkıcı kaymaların tetiklediği sürekli artan basınca neden olduğu kaydedildi. Yapılan analizde, USGS’nin 7.8 büyüklüğünde açıkladığı ilk sarsıntının yanal hareket eden veya doğrultu atımlı fay hareketleriyle tetiklendiği, sarsıntıların ‘yüzlerce yıllık birikmiş basıncın boşalması’ sonucu olduğu belirtildi. ‘.

‘İYİLEŞME 300 YIL SÜRMÜŞ OLABİLİR’

Haberde görüşlerine yer verilen sismolog ve araştırmacı Judith Hubbard, depreme yol açan basınç birikiminin 300 yıla kadar sürmüş olabileceğini tahmin ediyor. USGS’ye göre bu depremden sonra Anadolu ve Arap levhaları 3 ila 3,5 metre hareket etti.

USGS, artçı şokların ana sarsıntıdan sonra haftalar veya aylar boyunca art arda meydana gelmesinin yaygın olduğuna ve zaman içinde şiddeti, süresi ve sıklığında azalma eğiliminde olduğuna dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu