Haber

Schengen’de yeni dönem: Yunanistan, Türk vatandaşlarına ‘1 yıllık kapıda vize’ verecek mi?

Korona virüs salgını öncesinde Türk vatandaşları Yunanistan adalarında kapıda 15 günlük vize alabiliyordu. Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin Yunan basınından aktardığı habere göre; Yunan adalarınagirişte Türk vatandaşları1 yıl için vize başvuruiçin çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakisİki ülke, 12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yaptıkları görüşmede ilişkilerinde yeni bir sayfa açma kararı aldı.

Son zamanlarda Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitirs Keridis, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Türkiye’ye geldi İle bir toplantı yaptı. Bu normalleşme süreciyle birlikte Türk vatandaşlarına vize kolaylığı da gündeme geldi.

Yunan basınının açıkladığı bilgiye göre Rodos, Midilli, Samos, Sakız Adası, Kos, Leros ve Meis adalarında ‘kapıda vize’ uygulanacak. Bu adalarda tatil yapmak isteyen Türk vatandaşları kapıda 1 yıllık vize alabilecek. Bunlara ek olarak, Türkiye Kıyı Güvenliği’Ayrıca Yunan Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin Midilli Adası’nda daimi görevde görev alması, Yunanistan Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin de İzmir’de daimi görev yapması için çalışmalar yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu